CANLAR43
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Orhan pamuk

Orhan pamuk Empty Orhan pamuk

Mesaj  canlar43 Ptsi Ocak 21, 2008 4:38 pm

İSTANBUL - Orhan Pamuk 1952 yılında İstanbul’da doğdu. Işık, Şişli Terakki liselerinde okudu, Robert Koleji bitirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde başlayan üniversite yaşamı İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü ile devam etti.

1974’te yazmaya başlayan Pamuk, ilk romanı romanı ‘Cevdet Bey ve Oğulları’nda tıpkı kendisininki gibi Nişantaşı’nda süren bir hayatı anlattı.

Bu eser ona Milliyet Yayınları Roman yarışması ile Orhan Kemal Roman Armağanı’nı getirdi.

Türkiye’nin en çok satan, en tartışmalı, dünyada en çok tanınan yazarlarından olan Orhan Pamuk ertesi yıl ‘Sessiz Ev’ adlı romanını kaleme aldı.

Venedikli bir köle ile bir Osmanlı âlimi arasındaki gerilimi ve dostluğu anlatan ‘Beyaz Kale’ (1985), 1990’dan sonra başta İngilizce olmak üzere pek çok dilde yayımlanarak Pamuk’a uluslararası ününü sağlayan ilk romanı oldu.

‘Kara Kitap’ ile birlikte Orhan Pamuk’un tarzı tartışılmaya başladı.

Edebiyat hayatına klasik yazımla adım atan Pamuk, modern, ve post modern tarzıyla edebiyat çevrelerinin gündemine oturdu. Senaryosunu kendisinin yazdığı ‘Gizli Yüz’ adlı film Ömer Kavur tarafından filme çekildi.

Guardian gazetesinden John Updike “Hem çok satan hem de öncü yenilikçi bir kalem olarak değerlendirecektir Orhan Pamuk’u.

1994’te ‘Yeni Hayat’ı, ‘Benim Adım Kırmızı’ izledi. Bu kitap ona yurtdışından üç büyük ödül daha getirdi.

Pamuk 2001’de kaleme aldığı ‘Kar’daki “Ka” karakteriyle kendini özdeşleştirir ve “O da talip olmadığı halde siyasi durumlarla karşı karşıya kalıyor. Bunu da hayatın bana yaptığı bir şaka olarak görüyorum” der.

‘Kar’ 2004’te New York Times Book Review tarafından Yılın En İyi 10 Kitabı’ndan biri seçilir. ‘Kar’, 2005’te Fransa’da, her yıl en iyi yabancı romana verilen ödüle layık görülür.

Pamuk, edebiyat hayatını 2003 yılında yayımlanan ‘İstanbul Hatıralar ve Şehir’ kitabıyla sürdürür. 2005 yılında ise Alman Yayıncılar Birliği tarafından Barış Ödülü almaya hak kazanır.

2005 yılı Pamuk’un İngiliz The Independent tarafından edebiyat dalında yılın kahramanı seçilir. Ve son olarak 2006’da Akdeniz En İyi Yabancı Roman Ödülü Pamuk’un olur.

Romanları 34 dile çevrilen ve yüz binlerce satan Orhan Pamuk’u bazı eleştirmenler Kafka, Borges, Calvino, Marquez gibi yazarlarla karşılaştırır.

Geçen yıl da Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen Pamuk, Columbia Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürerek 2007 yılında da okuyucuları ile buluşmaya hazırlanıyor.

Nobel’den önce kazandığı diğer edebiyat ödülleri:
Milliyet Roman Yarışması ödülü (1979-Mehmet Eroğlu ile paylaştı), Orhan Kemal Roman ödülü (1983), Madaralı roman ödülü (1984), The Independent Award for Foreign Fiction (1990), Prix de la Decouverte Europeenne (1991), Prix France Culture (1995), Prix du Meilleur Livre Etranger (2002), Premio Grinzane Cavour (2002), The IMPAC Dublin Award (2003), Ricarda-Huch-Preis (2005), Der Friedenspreis des Deutschen Buchhandels (2005), Prix Medicis etranger (2005), Prix Mediterranee Etranger (2006).
canlar43
canlar43
Admin

https://canlar43.yetkin-forum.com

- Similar topics